Prosím, nepodceňujte zdravotní vyšetření plemene. Ne tak dávno jsem četla komentáře jedné nejmenované chovatelky z ČR, že testovat vše je blbost. Že stačí jen základ, který je povinný do chovu a nic jiného není potřeba. Že všichni, kteří testují vše si jen uměle navyšují cenu za štěně. Prosím nevěřte takovým řečem. Tento výrok je čistě neprofesionální. V dnešní době, když máme tu možnost alespoň něco ovlivnit tak to udělejme. Alespoň jeden z rodičů by měl být vždy testován na níže uvedené nemoci. Je pravda, že není tak dávno, kdy se žádné testy nedělali a že i já jsem začínala a defacto netestované feně. Ale je dobré se vzdělávat a pomalu se posouvat kupředu.
Volný překlad z PWDCA USA (www.pwdca.org)
Všichni čistokrevní psi i voříšci jsou náchylní na zdravotní problémy ať klinické nebo genetické a PVP není výjimkou. PWDCA se významně podílí na výzkumu zdravotních problémů. Pomohli k vytvoření nových genetických testů a tím dát chovatelům naději, a možnost svůj chov mít geneticky testovaný a tím dát i majitelům možnost mí doma zdravějšího psa. V dnešní době, kdy popularita PVP stoupá, je velmi důležité nekoukat pouze na základní podmínky uchovnění, ale i zabrousit více do genetiky. Proto je doporučováno u PVP, kteří jsou zařazováni do chovu sledovat:
1. Každoroční DOV vyšetření – klinické vyšetření očí.
2. Rentgen kyčlí (HD), loktů (ED), páteře (spondylóza) popřípadě i OCD (ramena)
jeden z rodičů by měl být testován na tyto nemoce s výsledkem čistý:
1. PRA-prcd, EO PRA, Microphthalmia – oční vady
2. JDCM – srdeční vada juvenilní dilatovaná kardiomyopatie
3. GM1 – neurologické degenerativní onemocnění mozku a míchy
Mezi nejznámější nemoce u tohoto plemene jsou:
1. Addisonova choroba
2. Alergie
3. Rakoviny
4. Oční vady
5. Gangliosidóza GM1
6. Dysplazie kyčelních kloubů
7. Juvenilní dilatovaná kardiomyopatie JDCM
8. Zánětlivá onemocnění a autoimunitní choroby
9. Microphthalmia
10. Štítná žláza
Tímto bych nikoho nechtěla odrazovat od našeho plemena ani ho strašit, že zrovna jeho štěně může prodělat nějakou z nemocí. Na většinu z nich jsou již genetické nebo klinické testy. Je ale dobré vědět rizika. V dnešní době má každé plemeno své strašáky ve skříni ať menší nebo větší a je dobré o nich vědět.
1. DKK, DLK, spondylóza – každý chovný jedinec by měl absolvovat tento klinický test. Škála dysplazie je od výsledku 0 do 4 (A – D). U PVP jsou výsledky velmi různorodé, ale neznám moc psů, kteří by s i vyšším stupněm DKK trpěli bolestmi. Přesto by se do chovu měli dostávat především psi s výsledkem 0 (A) nebo maximálně 1 (B). Dodnes není plně známo zda DKK je pouze genetická záležitost. Více se vědci přikloňují k verzi, že je velmi důležité kde je štěně odchováváno. A nejdůležitější jsou první tři týdny věku štěněte.
V ČR je DKK povinné do chovu. Rentgen se musí být provádět u akreditovaného veterináře. My jezdíme ke skvělému specialistovy MVDr. Deckerovi. Lékařů je po celé ČR více. PWDCA doporučuje DKK vyšetřovat až po 2.roce věku. Nicméně u nás je možné DKK provést už po roce věku psa.
2. Addisonova choroba je dysfunkce nadledvin, neboli hypoadrenokorticiumus (nedostatečnost ledvin). Pokud je tato nemoc zjištěna včas dá se vhodnými léky psa stabilizovat. Hlídají se zde krevní hodnoty a tím se nastavuje výše léku. Pes pak může dál žít svůj aktivní normální život. PVP jsou jedni z mnoha plemen, kteří touto nemocí trpí. Je jedno jestli je to PVP, pudl nebo rotvailer. Nemoc je diagnostikována převážně u psů mezi 4 – 6. rokem. Výskyt byl hlášen i u malých štěňat a starších psů 12let.
3. Alergie – mohou být kožní, inhalační nebo potravinové. Jedná se především o svědění, kožní vyrážky nebo podráždění, poruchy trávení. Alergie se může projevit u štěněte nebo u staršího psa. Alergie negativně oslabuje kvalitu života psa. Nejčastější alergie je potravinová (nejvíce se projevuje alergie na kuřecí maso, které je defacto ve všech granulích). Alergie může být ale také na prach, roztoče, blechy a jiné parazity. K tomu se může navázat tzv. folikulární dysplazie – vypadávání srsti. Vypadávání srsti nejčastěji probíhá když je pes ve stresu. Folikulární dysplazie má genetický základ a převážně se projevuje u curly PVP. Proto se nedoporučuje křížit curly jedince s curly jedincem. Toto tvrzení není zatím ale geneticky podloženo. Je to pouze doporučení. Vypadávání chlupů nemusí být vždy ale genetického základu. Mohou se za ní schovávat i jiné nemoce, jako je štítná žláza, Cushingova choroba nebo různé alergie a toxiny.
4. Iproper coat – nejedná se o zdravotní onemocnění. IC je vada srsti, která je geneticky podložená a u psů poměrně dost rozšířená. Pokud se dají dohromady rodiče, kteří jsou Carrier (přenašeči) genu, mohou se narodit jedinci s netypickou srstí. Místo krásné kadeřav wavy srsti bude PVP vypadat jako nepovedený Flat coated retriever a curly PVP jako Curly coated retriever. Je pravděpodobné, že tyto recesivně přenášené typy srsti sebou mohou nést další recesivní zdravotní problémy. Není to ale prokázané.
IC lze testovat nejpohodlněji v laboratoři Genomia nebo MyDogDNA
5. Rakoviny – v dnešní době velmi rozšířené onemocnění na které umírá většina psů. U PVP jsou začátky rakoviny velmi špatně rozpoznatelné. PVP je poměrně tvrdý na bolesti a tak ve většině případech onemocnění zjistíte pozdě. PWDCA začal tento problém řešit na základě průzkumu zdraví z roku 2014. Tento průzkum zjistil, že 41% z 357 úmrtí bylo na rakovinu. Z těchto 41% bylo 50% úmrtí způsobeno HSA (hemangiosarkomem). Lymfosarkom je další typ rakoviny nejvíce se objevující u PVP.
6. Oční choroby:
a. Entropium – neobvykle umístěné řasy na okraji víčka, které způsobují podráždění očí. Může se objevit kdykoliv v životě psa. Není podloženo, že by to byl genetický problém. Entropium se může vyvinout i ze zánětu očí. Nicméně pokud se tato abnormalita u plemene vyskytne – doporučuje se dobré zvážení zda má jedinec zasahovat do chovu.
b. Šedý zákal – jinak řečeno katarakta je rozpad čočky nebo okolí. Může postihnout obě oči nebo jen jedno. Vede k oslepnutí psa. Operace není vždy možná. kataraktu můžeme považovat za dědičnou – ale jsou známi i jiné příčiny např. trauma, zánět oka, nutriční nedostatky.
c. Trvalé pupilární membrány – jsou trvalé zbytky krevních cév v přední komoře oka, které se v novorozeneckém období nevrátí normálně. Mohou způsobovat vážné poškození zraku až po slepotu. U PVP není významný výskyt takových jedinců – nicméně problém je možný zjistit již v 8.týdnu věku klinickým vyšetření DOV.
d. Microphthalmia a další oční anomálie (Microphthalmia syndrom) – jedná se o vrozené abnormality, charakterizované menším okem s návazností na oční vady, které mohou ovlivnit rohovku, čočku i sítnici. Tyto vady mohou mít různou závažnost. Všechna doposud postižená zvířata byla po rodičích, kteří byli fenotypicky normální, což naznačuje, že vada není dominantně děděná. Štěňata mohou vykazovat slabost zadních nohou a potíže s chůzí a některá štěňata nemusí být schopna kontrolovat močení (inkontinence). Postižená štěňata mají často nízký počet krevních destiček nebo trombocytopenii. Trombocyty se podílejí na schopnosti těla zastavit nebo zabránit krvácení tvorbou krevních sraženin. Dysfunkce nebo nízký počet krevních destiček předurčuje ke krvácení, které bylo hlášeno u postižených štěňat. Oči se mohou zdát menší než obvykle (mikroftalmické) nebo v některých případech mohou vypadat oteklé a větší než obvykle.
Microphthalmia syndrom lze testovat pouze v laboratoři PenGen.
Klinické vyšetření očí tzv. DOV není povinné do chovu. Spousta plemen (především australští ovčáci a další ovčácká plemena) tyto klinické testy povinné jsou. PVP je jedné z plemen náchylnějším k těmto chorobám a doporučuje se DOV dělat. V ČR máme specialisty, kteří dělají tento klinický test. My máme skvělou zkušenost s panem MVDr. Jiřím Snášilem Ph.D.
e. PRA-prcd – progresivní retinální atrofie – je skupina dědičných onemocnění, která způsobují nevratnou degeneraci sítnice a nakonec vedou k slepotě. První zmínky o onemocnění byli zaznamenány v roce 1990. V roce 1998 byl spuštěn první test v laboratoři OptiGen a v roce 2005 byl identifikován gen mutace. Od té doby můžeme plnohodnotně testovat psy. PRA-prcd je velmi rozšířená nemoc. PWDCA pokračuje ve výzkumu a v roce 2012 byla u plemene hlášená nová forma PRA genu – tzv. EO PRA, které se již dá také testovat.
PRA-prcd lze testovat nejpohodlněji v laboratoři Genomia nebo MyDogDNA. EO PRA zle testovat pouze v laboratoři MyDogDNA nebo v laboratoři OptiGen.
7. GM1 – Gangliosidóza – je recesivní genetická porucha, kterou známe jako u lidí, tak i u PVP. Jedná se hereditární onemocnění postihující metabolismus lipidů, spočívající v deficitu lyzozomálního enzymu beta-galaktosidázy. GM1 je u nemocných štěňat fatální (úmrtí). Od září 1999 je vyvinut DNA test, který je 100% přesný.
GM1 lze testovat nejpohodlněji v laboratoři Genomia nebo MyDogDNA.
8. JDCM – nemoc srdce – srdeční selhání, šelest, juvenilní dilatovaná kardiomyopatie je smrtelná nemoc vyskytující u plemene. Je recesivně dědičná a způsobuje náhlou smrt u štěňat ve věku od pěti týdnů do sedmi měsíců. V roce 2007 byl vědci vyvinut genetický test. Od roku 2010 vědci z Pengenu našli skutečnou genovou mutaci a tím je test JDCM spolehlivější než byl předtím.
JDCM lze testovat pouze v laboratoři PenGen.