Srst a barevné varianty

Varianty srsti: 
CURLY
– Kratší srst s válcovými kučerami. Nejedná se kudrnu jako má pudl. Curly srst by měla být tvrdší kudrna dobře držící tvar. Tato srst je velmi praktická na údržbu. 

WAVY – jemná, lesklá hladká srst se strukturou kadeře. Někdy může být strukturou podobná lidskému vlasu. Na údržbu pracnější kolem 1.roku věku, kdy srst dozrává. Čím starší je pes, tím lépe by se měl udržovat.

Varianty zbarvení: 

Základní standardní zbarvení plemene PVP dle FCI standardu:

ČERNÁ BARVA: pes geneticky celobarevný „AA“. Pigment jasně černý na sliznicích, na okrajích očí, na nosní houbě, preferovány jsou černé drápy. Černá srst je v kvalitě nejlepší.

HNĚDÁ BARVA V RŮZNÝCH ODSTÍNECH: pes geneticky celobarevný „bb“. Pigment hnědý na sliznicích, na okrajích očí, na nosní houbě. Hnědá barva má tendenci měnit své odstíny podle věku, struktury i úpravy srsti a nikdy se to nedá určit dopředu jak bude pes vypadat!

BÍLÁ BARVA: pes geneticky celobarevný „ee“ nebo se znaky. Pigment jasně černý na sliznicích, na okrajích očí, na nosní houbě. V zimním obdobím u bílých psů nosní houba světlá, což není dle standardu chybou. Sliznice ale musí zůstat tmavé. Jelikož je bílá barva geneticky „ee žlutá“ není neobvyklé vidět v PVP v různých odstínech od světle bílé do blonďaté. Neměla by být zrzavá nebo až oranžová. Preferováno pro chov by měli být jedinci co nejsvětlejší. Bílý jedinec není albín.

ČERNÁ BARVA SE ZNAKY: Pigment jasně černý na sliznicích, na okrajích očí, na nosní houbě, preferovány jsou černé drápy, ale není vadou drápy bílé dle zbarvení jedince.

HNĚDÁ BARVA SE ZNAKY V RŮZNÝCH ODSTÍNECH: Pigment hnědý na sliznicích, na okrajích očí, na nosní houbě.


Bílé znaky mohou být na nosním hřbetu, na čele, na krku „tzv. irský znak“, na hrudi, na břiše, na konci ocasu, na končetinách končících pod lokty a hlezna. Bílé znaky by měli být znaky „strakoše“ tzv. čistě bílé. U některých psů vidíte v bílých znacích tečky tzv. znaky bělouše. Tyto znaky nejsou v chovu preferovány.

Nestandardně zbarvení jedinci plemene PVP dle FCI standardu:

BÍLÁ BARVA S HNĚDÝM PIGMENTEM:

HNĚDÁ A ČERNÁ BARVA SE ZNAKY V ODCHYLCE STANDARDU: Defacto se jedná o psy s více bílými znaky v různých extrémech až psy geneticky strakaté.

Přejít nahoru