Barvářské zkoušky v ČR a ve Finsku

Portugalský vodní pes je plemeno pracovní. O to víc mě vždy těší, když máme za sebou reálné výsledky. 

Svůj talent na stopování předvedl Flyn (Famous Flynn Royal Rives). Blood-track test je velmi podobný našim barvářským zkouškám. Flyn tyto zkoušky nešel poprvé s stal se prvním portugalem s titulem ŠAMPION PRÁCE po pobarvené stopě.  Na další úspěch jsme dlouho nečekali. Na začátku září Flyn složil SPA1 zkoušku, s krásným ohodnocením. SPA1 zkouška je velmi podobná naší zkoušce vloh pro lovecké slídiče a vodní psy. Gratulujeme majitelkám!

Koncem srpna jsme se vydali na barvářské zkoušky i my. Velmi spontánně, když jsem na FB OMSu četla, že v Dešenicích jsou ještě volná místa. Myšlenka byla jasná, půjdeme s kamarádkou Ivanou (CHS vom Rankwald) podpořit náš rodný kraj. Výběr psů byl jasný. Rozinka je velmi chytrá fena, která má srdce pro lov a Monty svou pracovní kariéru doufám započne. Neměli jsme mnoho času, vyzkoušeli jsme všechny disciplíny, zjistili naše přednosti a mínusy a mohli vyrazit. Barvářské zkoušky jsou zkoušky specializované na práci po pobarvené stopě. Hodnotí se zde práce před barvou – šoulání, následování. Další z velmi podstatné disciplíny je práce na barvě kdy by pes ideálně měl jít na napnutém 5 m řemeni a vést svého vůdce po 500 m dlouhé pobarvené stopě lesem až k ulovené zvěři. Poslední dvě disciplíny jsou prakticky výcvikové a to odložení v lese na 5 minut a chůze na vodítku v terénu. 

Rozinka pracovala tak jak jsem předpokládala. Duch lovce v ní byl vždy, má skvělou orientaci v lese, hodně si dokáže vymyslet. Jediné velké mínus je její „pocit ukradení“, kdy ji nechat někde samotnou je neštěstí – hlavně někde uvázanou a u stromu ? a tak u disciplíny odložení jsme se obě zapotili. Monty zkoušky taky dodělal, ale s odřenýma ušima. Perfektně si mě vychutnal. Je to přesně portugalí povaha a Monty ji umí vždy posunout ještě o level výš. I když přesně věděl co má dělat, tak zkoušky odflákl s výrazem v očích „Ty mě tu necháš celý den čekat v dešti a teď mám makat?“ Ale i o tom jsou zkoušky a my si to určitě příští rok zopakujeme. 

Mariposa´s Theoden – BZ – III. cena
A´Ebby Rosse Royal Rives – BZ – II. cena

Přejít nahoru