Lov a zkoušky

Portugalský vodní pes je staré plemeno portugalských rybářů. Byl především šlechtěn jako všestranné plemeno pro práci na moři jako pomocník. PWDCA mapuje první písemnou zmínku již v roce 1297, kdy mnich viděl jak pes s černou huňatou srstí, ostříhaný do hola za posledním žebrem a chocholkou na ocase zachránil námořníka z moře na portugalském pobřeží. Celé staletí portugalci měli být nejen dobrými společníky ale také sháněli ryby do sítí, tahali sítě z vody, přinášeli různé předměty, pro které se i potápěli. S ústupem starých praktik při lovení ryb plemeno začalo velmi silně ubývat a s počátkem 20.století skoro vyhynulo. Zájem o udržení starého plemene si vzal do svých rukou Dr. Vasco Bendaude, kterému se  roce 1937 narodil první vrh. Tímto časujeme novou „éru“ rodokmenů PVP ve světě.  


Je škoda, že v dnešní době nejsou portugalci příliš  nejsou příliš zapojováni do praxe a pracovních aktivit. V zahraničí se propagují speciální zkoušky z vodní práce pro PVP. Evropská verze vodních sportů je více do praxe a zkouší se na moři. Americká verze těchto pracovních zkoušek se zkouší především na jezerech a oproti evropské se lehce liší v disciplínách. 

S PVP se ale dá dělat zcela cokoliv, především když víte jak na to. Rádi chodí dog trekky, běhají agility, tancují dog dancing nebo se věnují sportovní kynologii na cvičáku. Naše odchovanky Dianne Toffee a Elizabeth Bathory se aktivně věnují výcviku poslušnosti s úspěšným dokončení zkoušek ZZO. Dcera feny Coco Chanel je aktivní asistenční pes, kterou vycvičila firma Helppes. Je dobré si uvědomit, že ač PVP je skvělé plemeno do rodiny, není to pes jen na gauč.

Já jsem se rozhodla portugalcům otevřít svět myslivosti. V dnešní době jsme jediná CHS zabývajícím se tímto způsobem výcviku pro praktický lov. Moje zlatíčko Kačenka (Ajša Z Kasétek) je prvním PVP v Čechách se složenou zkouškou vloh v první ceně (Na zkouškách vloh se prověřuje lovecké vlohy pro slídiče a retrievery). V praxi využíváme naše PVP na lov na kachny a bažanty, pomalu zasvěcujeme i na naháňky. Portugalský vodní pes není plemeno pro každého myslivce. Nemůže spát v kotci, každý pes není pro myslivost vhodný, člověk musí mít hodně trpělivosti a času, srst trpí, pokud chcete ji udržovat ve výstavní kondici. I tak se ráda se svými PVP věnuji lovecké kynologii. Občas se setkávám s řečmi typu „Kampak jdete s tím pudlíkem, nechtěl by ostříhat?“ A nebo na prvních zkouškách s Kačkou jsem slyšela „Slečno, kam jdete s tím pudlíkem, vždyť ten umí honit maximálně buřty po pekáči“. O to víc si ale užíváme jedinečnosti, že jsme všade vidět.  Je pravda, že už hodně lidí za ty roky si na naše holoprdeláče zvyklo.

Naši PVP na loveckých zkouškách: 

AJŠA Z KASÉTEK – ZV I.cena
AFREE JA-STA CZECH – ZV I.cena – BZ (Lovecká upotřebitelnost, Afree první PVP oficálně lovecky upotřebitelný) –  BZ II.cena, PZ II.cena, LZ III.cena, VZ III.cena „U“ všestrannný pes
BEVERLY JA-STA CZECH – ZV I.cena
CREME CHRISTIAN WHITE ROYAL RIVES – ZV I.cena

Přejít nahoru